فرهنگ پيپ كشيدن

فرهنگ پيپ كشيدن


در هواي باراني و نمناك عصر يكي از روزهاي جمعه ماه مهر در حال مرور كانال تلگرام پاسارگاد تاباك ، پيپ در گوشه دهان و جاي دوستان خالي فنجان قهوه در كنار ، به اين جمله رسيدم كه : پيپ يك فرهنگ است !
به يادآوردم كه در اوايل تاسيس انجمن پاسارگاد بر سر اين جمله چه گفتمان هايي در فضاي مجازي و سپس در محافل واقعي درگرفت و سرانجام بنده دست به قلم شدم و مطلبي در توضيح اين جمله به رشته تحرير درآوردم .

اين بار با خواندن اين جمله ، ناخودآگاه جنبه ديگري با نگاهي متفاوت از اين شعار ، در ذهنم نقش بست و به اين عبارت رسيدم : فرهنگ پيپ كشيدن و شايد بطور عام ، فرهنگ استعمال دخانيات !

به اين فكر افتادم كه شايد بد نباشد چند جمله اي كوتاه در اين مورد بنويسم گرچه ميدانم تكرار مكررات است و حوصله دوستان سر خواهد رفت ، بهرحال ذهن تراوش كرد و قلم در دست بر روي كاغذ لغزيد و حاصل جملات ذيل :
اولين نكته در باب فرهنگ پيپ كشيدن ذكر اين مطلب است كه پيپ و مصرف آن داراي دو جنبه فردي و اجتماعي است .( لازم به ذكر است همانطور كه قبلا گفته شد تمام مطالب اين نوشته را ميتوان بطور عام به استعمال دخانيات بسط و ربط داد اما بنده با تاكيد بر پيپ ادامه مطالب را مينويسم )
جنبه فردي آن شايد به نگهداري و مراقبت از پيپ و ادوات وابسته و همچنين خود شخص مصرف كننده  برگردد ! خود فرد !؟ بله ! نگهداري و مراقبت از مصرف كننده ، به چه صورت !؟ به اين نحو كه اولا توجه به اين نكته داشته باشيم كه مصرف توتون و كليه مواد دخاني براي سلامت انسان مضر است ، پس اگر شروع نكرده ايد ، چه بهتر ! ولي خب اگر مرتكب اين اشتباه شده ايد هنوز براي ترك كردن دير نيست و باز هم اگر نشد سعي كنيد در اين انتخاب اشتباه حداقل بهترين راه را در پيش گيريد ، در تمام زمينه ها : تهيه توتون مرغوب ، تهيه پيپ مناسب و حتي انتخاب و خريد لوازم و تجهيزات نگهداري و تميزكاري و... ! شايد به اين طريق ضرر و آسيب كمتري متوجه شما شود و مدت زمان طولاني تري را براي لذت بردن از زندگي در اختيار داشته باشيد ! اميدوارم !
و هم اينكه لذت مناسب را از پيپ و توتون و مصرف آن ببريد .
مطلب بعدي اينكه سعي كنيد راه و روش درست و صحيح استفاده از پيپ و مصرف توتون را ياد بگيريد ، شايد در ابتدا كمي سخت و حتي غير ضروري به نظر آيد ولي به نصيحت بنده توجه كنيد ، باشد كه رستگار شويد !!!
سعي كنيد اطلاعات و آگاهي خويش را در راهي كه در پيش گرفته ايد بالا ببريد : تاريخچه پيپ و توتون ، انواع آنها ، نحوه كشت و پرورش توتون ، انواع تركيبات و برگهاي توتون و حتي برند ها و كمپاني هاي سازنده پيپ و توليد توتون و... ! همه اينها به شما كمك خواهد كرد تا انتخاب بهتري داشته باشيد .
و نكته آخر در زمينه فرهنگ فردي پيپ با تاكيد فراوان : رعايت بهداشت دهان و دندان .


منبع: سايت پاسارگاد تاباك


برچسب ها : ,,